Az előadás a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem Média Intézetének keretein belül megvalósult MA diplomamunkát mutatná be a hozzá kapcsolódó kutatással együtt. A projekt célja Arany János balladájáinak adaptálása egy új, interaktív médiumra (tablet vagy okostelefon), az érintőképernyős digitális eszköz mediális sajátosságait maximálisan kihasználva. Egyben olyan oktatási célú és ismeretterjesztő anyag, ami az információszerzés új módját valósítja meg a tankönyvek bevett gyakorlatához képest.
A mestermunka keretében egy prototípus készült el, melyben Híd-avatás című balladát dolgoztam ki, de a tervezés és fejlesztés során egy olyan keretrendszert hoztam létre, mely szabadon bővíthető további Arany művekkel.
Az adaptáció a hypertextualitás elvén alapul. Nevezetesen azon az elképzelésen, hogy maga a mű, annak egyes részei, kulcsszavai linkként szolgálhatnak a hozzájuk kapcsolódó magyarázathoz, elemzéshez. Így a verselemzésnek és a tanulásnak is egy hatékonyabb módja valósulhat meg, lévén, hogy az olvasó azokhoz az információkhoz jut hozzá, melyek valóban érdekesek számára. A vers feldolgozása nem darabolódik fel a mű majd azt követően az elemzés olvasására, hanem kettő egybefonódva, a felhasználó saját ritmusának és érdeklődésének teret hagyva járható körbe.
A fentiekben vázolt prototípust teszteltük a célcsoporttal egy budapesti gimnázium 10. osztályában egy irodalom óra keretében, ahol a magyartanár beépítette az órába a tablet használatát és benne az alkalmazást is, így a diákok kipróbálhatták, hogy az órai munkában milyen módon hasznosítható egy ilyen eszköz.
A tesztelésről készült dokumentáció itt megtekinthető.
További kapcsolódó kutatás, mely magát a tervezést előzte meg: http://www.kulturaeskozosseg.hu/pdf/2014/1/09.pdf
Ezen kívül a projektről bővebben: http://konyves.blog.hu/2013/12/28/arany_janos_hidavatas_tableten