Kiss Dániel: A klasszikus latin irodalom a digitális térben: ígéret vagy délibáb?

A klasszika-filológia egy fontos részterülete a szövegkritika, a klasszikus latin szövegek rekonstrukciója és kiadása. Napjainkban több olyan nézet is napvilágot látott, mely szerint a digitális technológiák forradalmasítani fogják ezt a tudományágat. Előadásom célja, hogy bemutassam a klasszikus latin irodalom eddig megjelent digitális kritikai és nem kritikai kiadásait, és ezeken keresztül feltérképezzem az új média nyújtotta valós lehetőségeket.

Az internet elterjedése után a klasszikus latin irodalom nagy része fokozatosan felkerült a világhálóra, részben egyéni kezdeményezések révén, magánszemélyek honlapjain, részben pedig olyan nagy szöveggyűjteményekben, mint a Perseus Digital Library (1987- ) vagy The Latin Library (1998- ). Ezek a szövegek nyomtatott szövegkiadásokat követnek, néha kisebb módosításokkal, de mindig kritikai jegyzetek nélkül, és ezért semmiképpen sem tekinthetők kritikai kiadásoknak. Gyakran komoly tipográfiai hiányosságokat mutatnak fel (számozatlan verssorok, paragrafusok, következetlen helyesírás), és helyenként komoly hibákat tartalmaznak.

A klasszikus latin irodalom első digitális kritikai kiadásai már az új évezredben keletkeztek. A legnagyobbjaik olyan adatbázisok, mint a klasszikus, középkori és reneszánsz latin költészet majdnem egészét felölelő Musisque Deoque (2007- ), vagy a Bibliotheca Teubneriana Latina Online (2009- ). Ezek nyomtatásban már megjelent kritikai kiadásokat reprodukálnak, az előbbi jórészt régebbi, gyakran már elavult kiadásokat, az utóbbi viszont a neves Bibliotheca Teubneriana-t. Az első közvetlenül a világhálón megjelent klasszikus latin kritikai kiadás Linda Spinazzè Maximianus-kiadása (2012), melyet a jelen előadó által kiadott Catullus Online (2013) követett. Ezek egy-egy latin költő verseit mutatják be gazdag kritikai jegyzetekkel.

Napjainkban kezdődött el a klasszikus latin irodalom harmadik digitális publikációs hulláma. Több nagy kutatási projekt, így a barcelonai Latin Literature Online, a lipcsei Open Philology Project és az oklahomai Digital Latin Library is céljául tűzte ki, hogy a klasszikus latin irodalom oroszlánrészéről többé-kevésbé új, naprakész és megbízható digitális kritikai kiadást jelentessen meg. Egy akadály vélhetőleg hamarosan elhárul előlük: a nemzetközi Text Encoding Initiative Consortium és az oxfordi Proteus Project megfelelő informatikai szerkezetet készítenek a jövőbeni digitális kiadások számára. Továbbra is korlátot jelent, hogy egy-egy kritikai kiadás elkészítése hatalmas emberi erőfeszítést igényel, amin az új technológiák eddig még nem tudtak érdemben változtatni. Viszo nt digitális kiadóházak létrehozásával talán fel lehetne gyorsítani ennek a publikációs formának a kialakulását.